Hogyan jelöljük a „mentességeket”?
A termékek adatlapján kis védőpajzs szerű jelölésekkel találkozhatsz, mint például
Laktózmentes: |
vagy
Vegán: |
Ezeknek a tulajdonságoknak a jelöléséhez a következő információkat vesszük alapul:
- Forgalmazó és gyártó által számunkra átadott dokumentumok
- A termék csomagolásán található információk
- Vonatkozó rendeletek és jogszabályok
- A saját alapelveink és szabályaink, amelyeket a vásárlóink korrekt tájékoztatására dolgoztunk ki és amelyeket a munkánk során kötelezően betartunk
Mindennek alapján hogyan kell értelmezned a Reformio.hu oldalon található jelöléseket?
Bio
A bio termékek összetevői ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származnak, szintetikus vegyszerek használata nélkül. Amikor a termékek bekerülnek a kínálatunkba, akkor az ún. „bio tanúsítványt” minden esetben bekérjük a szállítóinktól.
Gluténmentes
Az előírások szerint a gluténmentesnek nevezett termékek maximális gluténtartalma 20 mg/kg lehet, amely megfelel a gluténérzékenyek számára előírt határértéknek. Alapvetően a beszállítótól kapott adatok és a csomagolás alapján dolgozunk.
Azonban, ha nem találjuk nyomát annak, hogy a termékek gluténmentes üzemben készülnek – a keresztszennyeződések elkerülése érdekében – akkor nem jelöljük az adott terméket gluténmentesnek. Akkor sem jelölünk egy terméket gluténmentesnek, ha az adott termék eredendően nem tartalmaz glutént, mint pl. a víz, vagy a magvak.
Mindezek alapján tehát előfordulhat, hogy a termék nevében, vagy csomagolásán szerepel a „gluténmentes” szó, de a kis „védőpajzsot” nem találod a termék adatlapján.
Laktózmentes
A szabályozás szerint azon termékeket tekintjük laktózmentesnek, amelyek maximálisan 0,1 g laktózt (tejcukrot) tartalmaznak 100 grammnyi mennyiségükben, így laktózérzékenyek is fogyaszthatják.
A rendelkezésünkre álló adatok figyelembevételén túl, laktózmentesnek jelöljük az élelmiszer kategóriában lévő terméket, ha az tejmentes és/vagy vegán. Étrend kiegészítő kategóriában csak a fehérje poroknál alkalmazzuk a jelölést.
Az olyan termékek ill. termékkategóriák esetén, amelyek eredendően nem tartalmaznak laktózt, nem használjuk a laktózmentes jelölést, mint pl. a teafű, méz, stb.
Tejmentes
A termékek csomagolásán lévő adatokból kiindulva akkor jelöljük tejmentesnek az adott terméket, ha az nem tartalmaz tejből vagy tejtermékből származó összetevőt, még nyomokban sem. Amikor egy termék vegán, akkor ezzel együtt alkalmazzuk a tejmentes jelölést is.
Az olyan termékek ill. termékkategóriák esetén, amelyek eredendően nem tartalmaznak tejet, nem alkalmazzuk a tejmentes jelölést, mint pl. az olíva olaj, vagy a kókuszzsír.
Szójamentes
A rendelkezésünkre álló dokumentáció és a csomagolás alapján akkor sorolunk be szójamentesként egy adott terméket, ha az nem tartalmaz szóját vagy szójaeredetű összetevőket, még nyomokban sem.
Amennyiben a gyártó/forgalmazó szójamentesként tűntet fel egy terméket, de az összetevők között mégis van szója, vagy esetleg a „szóját nyomokban tartalmazhat” felirat szerepel a címkén, akkor a termék adatlapján nem fogod megtalálni a „szójamentes védőpajzsot”.
Illetve akkor sem találkozhatsz ezzel a jelöléssel, amikor egy adott termékkör esetében ennek nincs értelme, mert eredendően szójamentes, mint pl. a víz, vagy az aszalványok.
Tojásmentes
Ebben az esetben is a beszállítótól származó információkból és a címkén található adatokból indulunk ki és azt vizsgáljuk, hogy a termék tartalmaz-e tojást vagy tojásból származó összetevőt, akárcsak „nyomokban” is.
Ezenkívül minden vegán minősítésű terméket is tojásmentesként tüntetünk fel.
Hozzáadott cukrot nem tartalmaz
Ez a kifejezés azt jelenti, hogy a gyártás során cukor vagy cukoralapú édesítőszer hozzáadása nem történik. De ez nem jelenti azt, hogy az alapanyagoknak természetes cukortartalma nem lehet. Vagyis az ilyen termék nem egyértelműen cukormentes is egyúttal. Lásd például a lekvárokat vagy a gyümölcsleveket!
Az élelmiszereken kívül az étrendkiegészítők kategóriában találkozhatsz még a „Hozzáadott cukrot nem tartalmaz” kifejezéssel, mégpedig a fehérjeporoknál és a gumicukor jellegű vitaminoknál.
Csökkentett szénhidráttartalmú
Az előírások szerint az ilyen termékeknek legalább 30%-kal kevesebb szénhidrátot kell tartalmazniuk, mint a hasonló hagyományos termékeknek. Leggyakrabban lisztek, lisztkeverékek és pékáruk vonatkozásában értelmezhető tulajdonságról van szó.
A jelölés alkalmazásánál a csomagoláson és a beszállítói dokumentációban lévő adatokból indulunk ki.
Fruktózt tartalmaz
A cukorbevitel minimalizálást célzó diéták szempontjából a gyümölcscukor sem kevésbé ártalmas, mint a nádcukor. Ezért a csomagolás alapján jelöljük, ha a termék fruktózt (gyümölcscukrot) tartalmaz, természetes formában (például gyümölcsből) vagy hozzáadott összetevőként.
Édesítőszert tartalmaz
A csomagoláson lévő adatok, illetve a rendelkezésünkre álló dokumentáció alapján megjelenítjük a termék adatlapon, ha egy termék édesítőszert tartalmaz.
Paleo
Az olyan termékeket, amelyeknek összetétele megfelel a paleo étrend követelményeinek, vagyis gabona-, glutén-, tejtermék-, hüvelyes- és finomított cukormentesek, azokat „Paleo” jelöléssel látunk el. Ennek alapjául szintén a termék címkéjén lévő adatok szolgálnak.
Ez alól kivételt képeznek azok a termékek, amelyek eredendően megfelelnek a paleo étrend „előírásainak”, mint pl. az olajok, magvak stb.
Vegán
A termék címkén, illetve a rendelkezésünkre álló egyéb dokumentáció alapján „Vegán” jelöléssel látjuk el azokat a termékeket, amelyek nem tartalmaznak állati eredetű összetevőket (például húst, tejet, tojást), és előállításuk során sem használtak állati eredetű segédanyagokat.
Olyan termékkörök esetében, amelyek eredendően nem tartalmaznak állati eredetű összetevőket, ill. állatkísérlet mentesek, nem használjuk ezt a jelölést, mint pl. a víz, magvak, aszalványok, növényi olajok.
Súlyos allergia esetén kérjük, hogy minden esetben alaposan tanulmányozd át a csomagolásról és címkéről készült fotókat, termék leírásokat, vagy fordulj hozzánk!